ÐöţĂ ĀĮĮşţąŗš

Review of dota strategy First Episode

تو این سری از مقالات می خوایم بصورت تخصصی به معرفی و نقد و بررسی سبک و سیاق بازی گروهی دوتا یا همون استراتژی جنگی بازی بپردازیم

در اولین قسمت تصمیم داریم به بررسی نقش بازیکنانی بپردازیم که به لاین یک نفر می رن یا سولو     (solo) پلیرز(Players)

اصولا بازیکنانی که قرار بصورت تنهایی در داخل یک لاین قرار بگیرن معمولا وسط می رن ((از واژه معمولا استفاده کردم چون بستگی به سبک بازی داره که تیم بخواد 3.1.1بازی کنه یا 2.2.1))

این افراد معمولا نقش کری تیم رو به عهده می گیرن تا بتونن با زودتر لول آپ شدن و بستن آیتمهای مناسب بعنوان ستاره تیم  مطرح بشن و نقش بزن بهادر تیم رو ایفا کنن

افرادی که این نقش رو ایفا می کنن از یک سری هیروهای معمول استفاده می کنند هیروهایی هم که پیک می شه بستگی به ورژن مپ تغییر می کنن در مپای قدیمی شاید بازیکنان قدیمی به یاد داشته باشن که هیروهایی مثل  کویین آو پین(QOP) یا سول کیپر (soul keeper)بعنوان هیروهای تک لاین مطرح بودن. این قضیه حدودا بر می گرده به مپای 6.45 الی 6.50 بعد ها با تغیر روند فکری پلیرها هیروهای دیگه هم اضافه شدن و نکته جالب اینه که این اضافه شدن باعث حذف هیروهای قبلی از لاین تک نفر شد.

در مپایی مثل 6.54 تا 6.59شاهد حضور هیروهایی مثل استورم که توسط تیم دی ام زد و بازیکن استرایک مطرح شد ویا  تینکر بودیم که البته تینکر هم اولین بار سبک تراول و 6 را کوروکی خودمون ایجاد کرد و همچنین کم کم به این لیست هیروهایی مثل پیریس(POTM) و مرفیلینگ (morphiling)اضافه شدن این روزا هم که هیروهایی مثل بوتچر(Butcher) و اینوکر(invoker) و شدوفیند اضافه شدن البته تمامی این هیروهایی که نام بردیم هیروهایی هستن که معمولا بیشتر در بازیها بعنوان هیروهای تک لاین استفاده می شن .

حالا می رسیم به قسمت سبک بازی مختلف برای پلیرهای سولو لاین :

1.فلای و باتل(Fly & bottle) :در این سبک که معمولا قدیما استفاده می شد و البته الان تو رومهای ایران هم زیاد شاهد این سبک به غلط هستیم اینگونه هست که در بازیهای معروف پلیرهایی که هیروهای ساپورتر پیک میدن و به اصطلاح بیبی سیتر هستن فلای رو می گیرن و کمبو می کنن اما تو بازیهای ما اصولا خود شخصی که لاین تک نفره می ره این کار رو انجام می ده.

 این سبک بازی با این حال که قدیمی شده اما یکی از بهترین و به اصطلاح تو مخ ترین سبکا برای حریف شما هست.

تو این سبک معمولا فلای رو روی یکی از ریورهای بالا یا پایین می گذارند و هر 2 دقیقه یکبار با اومدن پاور آپها به پر کردن باتل می پردازن .

2.نرمال مد( Normal mod):در این حالت معمولا خبری از باتل نیست و اگه تیم حرفه ای باشه و فلای داشته باشه تنها برای آوردن آیتمهای افراد مختلف استفاده خواهد شد .

همونطور که دیدین سولو پلیرها معمولا انتخابهای زیادی برای سبک بازی ندارن  و همه قدرت یه سولو پلیر به هوش و مهارتش تا بتونه به موقع برای کیل گرفتن و اضافه شدن به لاینها برای درگیریها می باشد.

حالا می رسیم به پلیرهای معروف این نقش:

شاید این اواخر بشه معروفترین شخص رو از بین دوتای آسیا و چین یافتس(yaphets) رو مطرح کرد که با هیروی شدوفیندش(sf) به شهرت زیادی رسید و البته بازیکن قابلی هست با سایر هیروهایی مثل شیمن (shadow shaman)  یا لیون  (lion)در همین لاین.

در مورد اروپا هم کوروکی(KKY) خودمون با پریستس یا مرفیلینگ خیلی مطرح هست

در مورد ایران هم  طبق بازیهای بین المللی باید به نماینده ایران یعنی ریبورن اشاره کرد و بازیکن ایرانی این تیم آرام  یا حمیدرضا دانشمند اشاره کرد

از جمله سایر بازیکنای معروف اروپایی می شه به این لیست اشاره کرد:

 FEAR:بازیکن سابق تیمهای EG,NWO

13abyknight:بازیکن سابق تیم OK که الان بتازگی بازنشسته شده و starcraftبازی می کنه.

pajkkat:بازیکن GG.netکه الان با invoker بازی کردنش مطرح شده در این تیم

همچنین به این لیست افرادی مثل:

mushi,Demon,hyhy

 را هم اضافه کرد.

پی نوشت:دوستان بابت غیبتم تو این مدت ازتون عذر می خوام مشکل از نت بنده هست که همچنان به لطف مخابرات عزیز ادامه داره  این اولین مقا له  از این سری از مقالات بود منتظر نظراتتون هستم اگه خوشتون اومد و استقبال کردین تو نظرات بگین تا این مقالات رو بصورت مرتب ادامه بدیم و به بررسی سایر نقش ها و در آخر استراتژی ها بپردازیم ممنون

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۲/۲۸ساعت 12:28  توسط اشکان  |